Niujorkas II (26 diena)

Matyt, geriausiai žinomas Niujorko ir visos valstybės simbolis yra Laisvės statula (Statue of Liberty), sugalvota dar 1865 m. prancūzų intelektualo Edouard Laboulaye kaip paminklas respublikonams, simbolizuojantis neribotas galimybes ir laisvę.

Prancūzų skulptorius Frederic – Auguste Bartholdi į Niujorką atvyko 1871 m. tikėdamasis surasti tinkamą vietą būsimam savo kūriniui. Prireikė net 10 metų kol statula laivu pasiekė Niujorką ir buvo pastatyta nedidelėje saloje, esančioje Hadsono (Hudson) upės uoste.


Kaina: čia

Adresas: keltai kursuoja kas 30 minučių nuo Battery parko

Darbo laikas: 9.00 – 17.00 val., kasdien

Interneto svetainė: https://www.statuecruises.com/#/


Pakankamai anksti, kartu su pirmaisiais turistais, ketinančiais apžiūrėti Laisvės statulą iš arčiau ir užsukti į visai netoliese esančią Eliso salą (Ellis island), lūkuriavome kelto. Deja, bilietų nepavyko rezervuoti iš anksto, tad į statulos vidų neisime. Šiek tiek apniukę, bet diena dar tik prasideda, tad nuotaikos puikios. Pamažu keltui tolstant nuo kranto, atsiveria nuostabi panorama į Manhataną (Mahattan) su daugybe stiklinių dangoraižių ir betoninių daugiaaukščių. Tolumoje garsusis Bruklino (Brooklyn) tiltas ne kartą matytas kino juostose. Tai vienas seniausių kabančių tiltų Jungtinėse Amerikos Valstijose, pastatytas 1883 metais. Na, o vandeniu skrodžiantys skirtingo dydžio laivai, patruliuojanti pakrantės tarnyba tik dar kartą įrodo, koks tai didžiulis miestas.

Po gerų 20 minučių stovėjome rodos niekad nesibaigsiančioje eilėje lūkuriuodami kapitono leidimo lipti lauk. Sala nėra didelė, tad daug ir ilgai vaikščioti neteko. Palengva apsukome ratą, retsykiais užversdami galvas aukštyn ir stebėdamiesi šios skulptūros dydžiu. Romėnų laisvės deivę simbolizuojanti moteris atsisukusi į pietryčius širdingai sutinka atplaukiančius laivus. Tikrasis šios skulptūros pavadinimas yra Liberty Enlightening the World. Moters galvą puošiančios diademos smailės simbolizuoja šviesos spindulius besiskverbiančius į tamsą, o po kojomis numestos ir nutrauktos grandinės rodo išlaisvinimą nuo represijų ir vergovės.

Nusprendę vienoje iš lauko papietauti, nepasigailėjome. Nors žmonių buvo daugybė, darbuotojai tvarkėsi puikiai, tad po gerų 10 minučių mudu sau ramiai sėdėjome prie staliuko ir gurkšnojome kavą. Atvykus keltui, išsiruošėme į Eliso salą (Ellis island). Šie vartai į Jungtines Amerikos Valstijas, nuo 1892 iki 1954 metų daugiau nei 12 milijonų imigrantų, ieškojusių geresnio gyvenimo, sukelia daugybę netikėtų jausmų, vieniems jie liūdni ir skaudūs, kitiems džiaugsmingi ir kupini laimės. Daugiau nei 3 000  žmonių mirė salos ligoninėje taip ir neįgyvendinę savo svajonių, 2 % atvykusiųjų prašymai buvo atmesti. Mano prosenelis taip pat buvo vienas iš daugelio imigrantų, bandžiusių ieškoti laimės svetimame krašte. Tik jis buvo tas, kuriam pasisekė gauti laimingąjį bilietą ir pradėti naują gyvenimą. Kaip ir daugelis lietuvių, gyveno Čikagoje, rašė laiškus, bet taip ir negrįžo.


Kaina: nemokamas (kainuos tik kelto bilietai)

Adresas: Ellis Island National Museum of Immigration, Statue of Liberty National Monument, New York, NY 10004

Darbo laikas: 9.30 – 15.30 val., kasdien

Interneto svetainė: https://www.nps.gov/elis/index.htm


Prieš uraganui “Sandy“ nusiaubiant salą 2003 metais, šis gražus pastatas, virtęs muziejumi, turėjo ne vieną puikią ekspoziciją, kuri šiandien tapo labai skurdi. Daugybė daiktų buvo išvežti restauruoti, nes vandeniui apsėmus pastatą buvo sugadinti. Kad ir kaip ten bebūtų, jausmas vaikščiojant po šį pastatą nenusakomas. Stebint visų tų žmonių nuotraukas, iškabintas ant sienų, daugybę laikraščių iškarpų apima liūdesys. Mes niekada nesuprasime, kaip jie tuo metu jautėsi, apie ką galvojo, galime tik numanyti ir nuoširdžiai tikėti, jog tie, kurie buvo įleisti į Jungtines Amerikos Valstijas, tapo laimingais ir sėkmingais žmonėmis. Žemiau nuotraukoje esantys mažyčiai žiburėliai, tai puikiai atspindi. Kiekvienas iš jų turi savo istoriją, kuri yra nepakartojama ir vienintelė.


Kaina: 27$ (saulėtekio ir saulėlydžio metu – 40$)

Adresas: 30 Rockefeller Plaza New York, NY 10111, JAV (įėjimas iš W50 gatvės, esančios tarp 5 – osios ir 6 – osios aveniu)

Darbo laikas: 8.00 – 00.00 val., kasdien (paskutinis liftas kyla 23.00 val.)

Interneto svetainė: https://www.topoftherocknyc.com/


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.