Romos forumas (2 diena)

Beveik vidurdienis ir mes jau vaikštome akmenimis grįstu grindiniu, kuriame galima pamatyti vežimo ratų įspaustas žymes. Šiomis gatvėmis kažkada vaikščiojo Cezaris, Augustas, Ciceronas, Horacijus ir daugelis kitų garsių antikinės Romos asmenybių.

Romos forumas ir Palatino kalva

Iš tiesų, šiame slėnyje buvo didžiulė pelkė, kurią vietiniai gyventojai naudojo kaip nekropolį (X – VII a. pr. Kr.). Tik 600 m. pr. Kr. etruskų karalius Tarkvinijus įsakė šiame slėnyje įrengti drenažą. Taip atsirado pirmasis vandentiekis bei buvo sudėtas tufo grindinys, aplink kurį ėmė kilti šventyklos bei paminklai. Viena pirmųjų šventyklų buvo Saturno, iš kurios šiandien beliko tik 7 kolonos. Joje buvo saugomas miesto iždas. Garsiajame forume rasite ir neseniai renovuotus Vestalių namus. Čia gyvenančios žynės saugojo amžinąjį Romos miesto gyvenimo ir kulto simbolį – Vestos šventykloje degančią ugnį. Vestalės buvo renkamos tik iš patricijų šeimų ir tarnaudavo šventykloje 30 metų. Joms būdavo suteikiamos aukščiausios privilegijos, žynės tiesiogiai bendravo su pačiu imperatoriumi ir atstovavo visai Romos tautai. Vieninteliai nusižengimai, už kuriuos joms grėsė bausmė, buvo šventyklos liepsnos užgesinimas ir skaistybės įžadų sulaužymas. Prasižengusios vestalės sulaukdavo  itin žiaurios bausmės: jas įmesdavo į požemį, palikdavo deglą, truputį vandens, maisto, ir užmūrydavo. Taip pat čia galite surasti Romulo kapavietę ir daugelį tuo laikotarpiu itin svarbių šventyklų, arkų, kolonų likusius griuvėsius.

Kai Vakarų Romos imperija pradėjo žlugti, forumas prarado svarbą, beveik visi paminklai bei šventovės buvo apgriauti ir suniokoti barbarų invazijų metu. Galiausiai forumas buvo visiškai apleistas ir tapo galvijų ganymo vieta, kol XX a. forumo teritorija tapo archeologinių kasinėjimų objektu.


Adresas: Via della Curia, 4 00186 Roma

Darbo laikas: kasdien, 8.30 – 17.30

Kaina: 12 eur./žm.

Pastaba: likus 1 valandai iki uždarymo, lankytojai neįleidžiami


Kosmedino Švč. M. Marijos bazilika ir Teisybės burna

Sekantis sustojimas Kosmedino Švč. M. Marijos bazilika ir Teisybės burna. Lankytojai čia traukia ne tiek dėl viduramžių bažnyčios, kiek dėl Teisybės burnos. Ne išimtis ir mes. Didžiuliame marmuro skritulyje matyti šiek tiek bauginantis barzdoto vyro veidas su pražiota burna. Niekas nežino, kieno šis veidas: kai kas sako, kai tai romėnų dievas Jupiteris, kiti tvirtina, jog tai jūrų dievas Okeanas, o galbūt tiesiog koks faunas arba orakulas. Šis paminklas yra apipintas legendomis – liaudis tikėjo, jog burna nukąs melagiams ranką. Pasakojama, kad  vyrai vesdavo čia žmonas norėdami patikrinti jų ištikimybę. Antikinės Romos laikais šis paminklas buvo tiesiog kanalizacijos šulinio dangtis. Kol kas rankos niekas niekam nenukando, tačiau lankytojai čia kasdien buriuojasi.

Kosmedino Švč. M. Marijos bazilika

Teisybės burna


Adresas: Piazza della Bocca della Verità, 18 00186 Roma

Darbo laikas: kasdien, 9.30 – 18.00


Tokioje eilėje teko ir mums pastovėti. Belaukiant prie Teisybės burnos, lietus nustojo lyti ir vėl išlindo saulė, tad skėčius galėjome sau ramiai pasidėti atgal į kuprines ir toliau tyrinėti šį paslaptingąjį miestą. Niekur neskubėdami, judėjome link Ispanijos aikštės. Pakeliui, to patys nė nežinodami, apžiūrėjome ne vieną garsų objektą. Tai buvo Boario forumas, Marčelo teatras, Minervos ir Kolonos aikštės bei Žydų getas.

Boario forumas

Antikos laikais čia buvo galvijų turgus. Iki VI a. pr. Kr. šioje vietoje plytėjo didžiulė pelkė, vėliau buvo pastatytas uostas ir Boario forumas tapo viena iš svarbiausių miesto prekyviečių.

Boario forumas


Adresas: Via della Greca, 2 00186 Roma


Marčelo teatras

Tai vienintelis išlikęs antikinis teatras Romoje. Didžiulis statinys su keliomis arkų eilėmis iš pirmo žvilgsnio primena garsųjį Koliziejų, tačiau jis buvo pastatytas anksčiau – 17 m. pr. Kr., o jo pavyzdžiu vėliau suprojektuotas ir pats Koliziejus bei visi kiti antikinės Romos teatrai. Statybą užsakė Julijus Cezaris, siekdamas nukonkuruoti netoliese esantį Pompėjos teatrą. Jam mirus, teatro statybas užbaigė jo įpėdinis Augustas, kuris statinį pavadino anksti mirusio sesers Otavijaus sūnaus, būsimo įpėdinio, garbei. Spektakliai čia vyko iki pat 421 m. Vėliau pusė teatro buvo nugriauta ir ši vieta tapo statybinių medžiagų sandėliu.

Marčelo teatras


Adresas: Via del Teatro di Marcello, 00186 Roma


Minervos aikštė

Aikštės centre stovi garsusis Gian Lorenzo Bernini kūrinys – drambliukas ir obeliskas. Skulptorius pasirinko būtent dramblio figūrą, kadangi ji simbolizuoja išmintį. Gyvūno stovėsena nėra atsitiktinė – jis tarsi atsigręžęs į saulę ir seka jos spindulių trajektoriją. Taip pat Bernini dramblys yra nusisukęs nuo buvusios inkvizicijos būstinės (kur vyko G. Galilei teismas). Nėra žinoma, kodėl menininkas nusprendė pastatyti savo skulptūra būtent tokia poza. Faktas, kad tuomet nelabai dramblius pažįstantys žmonės iš karto pamanė, jog tai yra ne dramblio, o paršiuko skulptūra.

 


Adresas: Piazza della Minerva, 00186 Roma


Žydų getas

Tai vienas iš seniausių pasaulyje žydų getų, senesnis už jį tik Venecijos getas, pastatytas 40 metų anksčiau. Senasis Romos getas buvo įsteigtas 1555 m. po tai, kai popiežius Paulius IV paskelbė bulę (popiežiaus kanceliarijoje paruoštas ir antspauduotas, iškilmingos formos dokumentas, kuriuo fiksuojami svarbūs popiežiaus leidžiami teisės aktai), kuria buvo ribojama žydų laisvė popiežiaus valdomoje valstybėje. Taip pat buvo atimta teisė  turėti nekilnojamojo turto, prekiauti ir netgi studijuoti universitete. Romos žydų bendruomenė yra itin sena – ji Romoje įsikūrė maždaug 70 m., po tai, kai imperatorius Titas nugalėjęs Jaruzalę parsivežė į Amžinąjį miestą 5000 žydų, šiandien jų jau yra apie 14 tūkstančių. Senojo geto gatvelėse yra įsikūrusios žydams priklausančios parduotuvės, butikai, sendaikčių krautuvėlės, restoranai. Nuo seno yra gerai žinomos marškinių bei tekstilės parduotuvės. Turbūt dėl to, kad XVI a. jiems buvo uždrausta imtis prekybos, vienintelė gete leidžiama prekė buvo būtent marškiniai.

Kolonos aikštė

Aikštės centre stovi 30 m aukščio kolona, nuo kurios ir kilo aikštės pavadinimas. 192 metais pastatytas paminklas yra skirtas Romos imperatoriui Markui Aurelijui. Reljefe vaizduojama, nors ir ne chronologine tvarka, imperatoriaus figūra bei svarbiausi jo mūšiai ir žygiai. Aikštės kampuose yra Chigi ir Montecitorio rūmai. Pirmuosiuose rūmuose nuo 1961 – jų metų įsikūrusi Italijos vyriausybės būstinė, o kitoje rūmų pusėje Italijos deputatai susirenka posėdžiauti ir priima svarbiausius šaliai nutarimus bei sprendimus.

Kolonos aikštė


Adresas: Piazza Colonna, 00186 Roma


Būtina paminėti, jog viena iš pagrindinių šios dienos užduočių yra paragauti garsiųjų itališkų ledų. Tad pasirinkome ledainę „Giolitti“, kurią rekomendavo ilgus metus Romoje gyvenantis lietuvis, parašęs knygą apie šį Amžinąjį miestą. Ir neapsirikome. Ledai buvo nuostabūs. Jau daugiau kaip šimtą metų jie čia pat gaminami „naminiu būdu“ ir tik iš aukščiausios kokybės šviežutėlių produktų. Porcijos milžiniškos, o kaina ne daug kuo skiriasi nei pas mus Lietuvoje (1 porcija – 2,5 eur.). Ne veltui, šią vietą pamėgo ne tik patys romiečiai, bet ir Holivudo žvaigždės, atvykstančios į Romą filmuotis įvairiuose filmuose.

Giolitti


Adresas: Piazza Colonna, 40 00186 Roma

Darbo laikas: kasdien, 7.00 – 1.30


Ispanijos aikštė

Jau gerokai sutemo, kol pagaliau pasiekėme Ispanijos aikštę. Tai viena iš gražiausių aikščių Amžinajame mieste. Aikštės centre trykšta nuostabaus grožio barokinis valtelės formos fontanas, kurį XVII a. pastatė Pietro Bernini (Gian Lorenzo Bernini tėvas). Fontanas vaizduoja skęstančią valtį – legenda byloja, kad kai XVI a. smarkiai buvo patvinusi Tibro upė, iš šios vietos buvo nuplukdyta valtis.

Ispanijos aikštė


Adresas: Piazza di Spagna, 00186 Roma, 40 00186 Roma


Gaila, bet ilgai neužsibuvome, nes mažasis mūsų keliautojas pradėjo nerimauti ir kuo labiau raminome, tuo labiau jis verkė. Buvo itin nejauku, kai aplinkinių akys nuolat krypo į mūsų pusę. Niekas nepadėjo, tad teko judėti viešbučio link. Buvo likę maždaug 3 kilometrai, kuriuos įveikėme beveik bėgte, nes mažasis nenustojo verkęs. Išvargę ir nesupratę kas čia dabar vyksta, kodėl tas vaikelis šitaip smarkiai verkia, spėjome ir pasibarti. Taip taip … ir mes ne idealūs keliautojai, juk būna visko. Pagaliau pasiekėme viešbutį, visiškai be pulso, nuotaikos ir jėgų, o išsitraukus iš vežimo mažylį šis nusišypsojo lyg nieko nebūtų buvę. Va taip va …

Maršrutas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.