Vatikanas (4 diena)

Rytas prasidėjo anksti, nes mūsų laukia garsusis Vatikanas su savo lobiais ir paslaptimis. Dar neturime bilietų, tad nieko nelaukę, išskubėjome į miestą. Žinodami, jog su kūdikiu mus turėtų praleisti be eilės į visus Vatikano muziejus, nusprendėme, visų pirma, aplankyti Šv. Petro baziliką ir aikštę.

Likus vos vienai savaitei iki didžiausios pavasario šventės, Šv. Velykų, Šv. Petro aikštė buvo apstatyta tvoromis, nutiesta kilimais, statoma pavėsinė, matyt, kurioje popiežius skaitys savo pamokslą visiems tikintiesiems. Norint patekti į baziliką, čia taip pat reikia praeiti patikrą, visos kuprinės yra skenuojamos, negalima su savimi turėti jokių aštrių daiktų, tad peiliukus, dildes ir t.t. palikite viešbutyje.

Taip, įspūdį ši vieta paliko neišdildomą. Visos tos freskos, mozaikos, kupolas, šventųjų paveikslai ir statulos, minios tikinčiųjų, smilkalai kažką tokio turėjo. Tik labai gaila, jog viduje buvo padarytos pertvaros, uždangstytos užuolaidomis, kurios vedė ratu. Pro vieną pusę įeini, pro kitą išeini. Tad to didingumo, kai akys gali viską aprėpti vienu metu, nebuvo.

Šv. Petro bazilika

Didžiausia pasaulyje katalikų bažnyčia buvo pavadinta Šv. Petro vardu, kuris yra laikomas pirmuoju popiežiumi. Bazilika būtent ir pastatyta ten, kur 64 m. buvo palaidotas vyriausiasis apaštalas. Iš tiesų tik praėjusiame šimtmetyje pavyko galutinai nustatyti Šv. Petro kapavietę – po ilgai trukusių archeologinių kasinėjimų apaštalo palaikai buvo rasti tiesiog paslėpti rūsio sienoje.

Šv. Petro bazilikos statybos truko net 176 metus. Per tą laiką daug architektų keitė pirminį Donato Bramante projektą. Galutinį variantą sukūrė septyniasdešimtmetis Michelangelo. Jo kūrybos apoteozė – milžiniškas, didingas bazilikos kupolas, kuris yra matomas jau iš tolo. Deja, meistras nespėjo išvysti baigto savo šedevro. Jis mirė 1564 m., kai tebuvo pastatytas tik kupolo tambūras (apskritas kupolo pagrindas).

Vatikanas

Vatikanas


Adresas: Piazza San Pietro, 00120 Vatikanas

Darbo laikas: kasdien, 7.00 – 19.00

Pastaba: į baziliką neįleidžiama apnuogintais pečiais ir keliais. Kaip ir oro uoste, čia teks praeiti pro metalo detektorių, o rankinės bei kuprinės bus patikrintos rentgeno aparatu


Išeidami iš bazilikos, dešinėje pusėje galite pamatyti sargybinį su spalvinga uniforma. Tai yra garsieji šveicarų gvardiečiai – asmeninė popiežiaus sargyba. Ši gvardija tarnauja Vatikane nuo 1506 m. Tuometinis popiežius Julijus II pasirinko būtent Šveicarijos vyrus dėl jų itin tvirto kūno sudėjimo. Jie garsėja drausme, ištikimybe bei kovos menų sugebėjimais.

Vatikanas

Šiandien popiežiaus sargybą sudaro 110 karių. Tarnauti Vatikane yra prestižinė pareiga. Vyrai, kurie trokšta atlikti šią „šventą“ misiją, privalo turėti Šveicarijos pilietybę, būti tarnavę Šveicarijos kariuomenėje, išpažinti katalikų tikėjimą, būti nevedę ir ne žemesni nei 174 cm ūgio. Manoma, kad tokią įspūdingą trispalvę uniformą kūrė pats Michelangelas, tačiau greičiausiai tai tik legenda.

Šv. Petro aikštė

Ryškiausias aikštės akcentas yra architekto Gian Lorenzo Bernini kolonada, kuri primena išskėstus delnus arba sparnus – būtent tokia ir buvo genialaus architekto mintis: į aikštę įžengęs tikintysis turi pasijusti tarsi patekęs į dievo glėbį. Bernini ir jo mokiniai kolonadą papuošė šventųjų statulomis, kurių iš viso yra 140.

Vatikanas

Vatikanas

Apsižvalgę didžiausioje pasaulyje katalikų bažnyčioje, pasukome link Vatikano muziejų. Buvo vidurdienis, tad eilės nutįso. Minios žmonių, norinčių pamatyti muziejus ir juose saugomus meno kūrinius, laukė net po keletą valandų. Pagaliau šiaip ne taip ir mes prasibrovėme su vežimėliu iki bilietų kasų.

Vatikano muziejus ir Siksto koplyčia

Vatikano muziejus tai tarsi ilgas tunelis, kuriuo einama nuo taško A iki taško B. Norint viską atidžiai išžvalgyti, gali prireikti dienos ir daugiau. Labiausiai turistus, žinoma, ir mus traukia garsioji Siksto koplyčia, kurioje vyksta konklava. Kardinolai būna užrakinti koplyčioje, kol išrenkamas naujasis Bažnyčios vadovas. Lotyniški žodžiai cum clave būtent tą ir reiškia – „užrakinta su raktu“. Bet tai ne vienintelė priežastis, kodėl turistai plūsta į šią patalpą. Siksto koplyčia yra laikoma vienu iš svarbiausių meno paveldo objektų ne tik Vatikane ir Italijoje, bet ir visame pasaulyje. Koplyčioje esančios freskos yra itališkojo renesanso tapybos apoteozė (iš gr. k. „sudievinimas“). Michelangelo yra pagrindinis menininkas, kuris ištapė lubas bei pagrindinę, altoriaus, sieną.

Visą milžinišką darbą autorius atliko vienas, niekieno nepadedamas. Jis valgė, miegojo koplyčioje ir niekam (net pačiam popiežiui) neleido pamatyti savo darbo iki pat galo. Ketverius metus dieną naktį dirbęs meistras tapė koplyčios lubas susirietęs, atsigulęs arba sėdėdamas ant pastolių 20 metrų aukštyje. Kad galėtų dirbti naktimis, genijus prisitaisė prie kaktos žvakę – tuomet jam ant veido ir į akis varvėjo ne tik dažai, bet ir vaškas. Vatikane net pradėjo sklisti gandai, kad nuolat į viršų galvą užvertusiam Michelangelui ši priaugo prie nugaros. Iš tiesų po šių darbų menininkui skaudėjo nugarą visą likusį gyvenimą. Per ketverius metus (nuo 1508 iki 1512 m.) Michelangelo ištapė 120 m2, kuriuose pavaizdavo apie 300 figūrų.

O po 23 metų, būdamas 60 – ies, Michelangelo nutapė altorių sieną. Ir vėl – net šešeris metus trukusį darbą menininkas atliko vienas.

Vatikanas

Vatikanas


Adresas: Viale Vaticano, 00165  Roma

Darbo laikas: kasdien, 9.00 – 16.00

Kaina: 16 eur./žm.

Pastaba: norint greičiau patekti į muziejų, bilietus pirkite internetu ir eikite į vidų darbo dienomis, kai yra mažiau turistų. Tėvelius su kūdikiais ir mažais vaikais įleidžia be eilės


Be Siksto koplyčios, Vatikano muziejuose yra garsieji Raffaelo kambariai, Vatikano paveikslų galerija, biblioteka, įvairūs antikos muziejai, Etruskų muziejus ir antras pagal dydį visoje Italijoje (po Turino) Egipto muziejus.

Norint apžiūrėti viską ir dar suspėti perskaityti aprašymus, reikia ne vienos dienos, o visos savaitės. Didelis kiekis žmonių vienoje vietoje daro savo. Nespėji visko pamatyti, eini kartu su banga, siaurais koridoriais stengiesi prasibrauti ten, kur tau reikia, o kai kuriose salėse ir pačioje Siksto koplyčioje negalima užsibūti, jog nesusidarytų spūstys. Tad, kad ir kaip stengiamės kuo daugiau pamatyti, reiktų čia sugrįšti dar kartą.

Šaltinis: „Sava Roma“. S. Jurkevičius, J. Jurkevičienė, P. Jurkevičius (2014 m.)

Maršrutas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.