Minskas (IV diena)

Paskutinė diena Minske, o dar tiek daug liko nepamatyta, neišgirsta ir nepažinta. Tad nieko nelaukę, lipame iš lovų, papusryčiaujame ir lekiame pro duris. Sekmadienis, automobilių mieste nėra labai daug, tad savo tikslą pasiekiame pakankamai greitai. Pirmoji stotelė konditerijos fabrikas „Kommunarka“, o tiksliau šalia jo įsikūrusi firminė saldainių parduotuvė, kurioje dirba labai maloni moteris, pasipuošusi dailia raudona kepuraite. Lentynos nukrautos griliažu, saldainiais, šokolado plytelėmis, kad net akys raibsta ir nebežinai, ką čia su savimi išsinešti.

Džiugu, jog mūsų Eglė, tapusi puikia šio savaitgalio po Minską gide, mums padėjo susiorientuoti. Asmeniškai mane viliojo gražūs, tokie iš senosios animacijos laikų paveikslėliai, su meškučiais, paukšteliais, mergaitės, vardu Aliona, atvaizdu ir dėžutė saldainių, puošta tautiniais motyvais.


Adresas: Aranskaya vulica 18, Minskas

Interneto svetainė: http://www.eng.kommunarka.by/


Prisirinkę pilną krepšį gėrybių, pajudėjome į visai netoliese esančią gatvę. Kadaise čia sėkmingai veikusių fabrikų sienos virto puikiausiais meno kūriniais. Tai gana naujas dalykas, nes prasidėjo tik 2014 m., kai įvyko pirmasis tarptautinis gatvės meno festivalis “Vulica Brazil“. Festivalių organizatorius trejus metus iš eilės buvo Brazilijos ambasada Minske. Per šį laiką menininkai sukūrė įspūdingus gatvės meno elementus įvairiose Minsko vietovėse, kurių daugiausia yra Oktjabrskoje gatvėje. Pirmas gatvės meno kūrinys, kurį pamatysite, kai pateksite į Oktjabrskaja, yra grafo Chapskio portretas ant pastato Nr. 16. 2015 m. jį sukūrė Baltarusijos menininkas Sergejus Izumas. Toliau seka Brazilijos Rogerio Fernandeso darbas, vadinamas “Fredos Kalo ir Felipe“ meilužis ir „Van Gogas“ (2014 m.) bei baltarusių menininkų Jevgenij Cowek ir Julijos Stratovic piešinys “Baltarusijos legendos“.
Kitoje gatvės pusėje, ant pastato Nr. 19/5, matyti įspūdingas ir itin spalvingas koliažas (apima daugiau kaip 3000 kvadratinių metrų) su nykstančiais Baltarusijos gyvūnais, įskaitant elnius ir bizonus, kurį sukūrė Brazilijos menininkas Ramonas Martins.


Adresas: Oktyabrskaya vulica, Minskas


Pasivaikščiojimas šia gatve tai lyg lankymasis paveikslų galerijoje po atviru dangumi. Pasisėmę įkvėpimo ir pailsinę galvas nuo begalės besisukančių minčių, pajudėjome senamiesčio link. Kadangi, bus sudėtinga rasti automobiliui stovėjimo aikštelę, nieko nelaukę jį pasistatome kieme ir lekiame į autobusą (kaina: 0,65 BYN/žm.). Pasisekė, suspėjome. Žmonių nebuvo daug, juk vidurdienis, tad niekas niekur neskuba, o pro langą lekia vaizdai, keičiantys vienas kitą. Sovietinė architektūrai būdingi pastatai  su didžiulėmis aikštėmis, plazdančiomis vėliavomis ir milžiniškais monumentais bei valstybę šlovinančiais užrašais, daugybė gražių fontanų, puikių parkų ir plačių gatvių. Po keletos minučių, autobusas sustojo prie restorano „KFC“. Pakėlus galvą šiek tiek aukščiau, pamatai įspūdingą bareljefą.


Adresas: Pobediteley vulica 1, Minskas


Šis pastatas puikiai iliustruoja dabartinę Baltarusijos padėtį politinėje arenoje, kuri dairosi į kapitalistinius vakarus, bet nenori prarasti ryšio su rytais. Laikas bėga nenumaldomai, tad pasodiname savo mažąjį keliautoją į vežimėlį ir judame link „Ašarų salos“, kur 1996 m. buvo pastatytas memorialas žuvusiems kariams pagerbti. Sala supilta iš žemių, kurias motinos baltarusės suvežė nuo sūnų kapų, žuvusių per misiją Afganistane 1979-1989 m. Nemažai tų kapų buvo, žemių gerai salai pakako.


Adresas: Starovilenskaya vulica, Minksas


Tai – viena ypač lankomų ir mėgstamų vietų – nors vietos pavadinimas ne pats linksmiausias, būtent čia prašyti gyvenimo be ašarų traukia visi Minsko jaunavedžiai, kabina spynas, meldžiasi išskirtinėje koplyčioje ir į fontaną su verkiančiu angelu meta monetas. Svisločės upe žmonės irstosi valtimis ir plauko vandens dviračiais, mėgaudamiesi puikia vasariška diena. Sostinėje laikas teka tokiu pačiu ritmu kaip bet kokiame kitame Europos mieste. Tai kosmopolitiškas miestas plačiais bulvarais, modernia infrastruktūra, be galo švarus ir tvarkingas, tačiau visiškai kitoks. Viešuose vietose besipuikuojantys pjautuvo bei kūjo simboliai, Lenino skulptūra, sovietiniai paminklai, gausybė vienodų stalinistinės architektūros pastatų ir aplink girdima rusų kalba – nukelia į pasaulį, kuriame kadaise gyveno mūsų tėvai ir seneliai.


Rekomendacijos

Maitinimas: „Draniki“

Adresas: Ploshchad’ Svobody 4, Minskas, Baltarusija

Kaina: vidutinė

Darbo laikas: 11.00 – 00.00 val., kasdien

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.